Jak začít s chovem kalifornských žížal?
Tak jdeme na to!
Kalifornské žížaly jsou užiteční tvorové s velkou chutí k jídlu, kteří vám pomůžou zlikvidovat všechen rostlinný odpad a přeměnit ho na užitečné hnojivo a zeminu plnou živin pro vaše rostliny. Tento druh žížal nežije běžně v přírodě pouze ve vermikompostérech, nebo na plochách, které jim zajistí dostatek obživy. Na rozdíl od běžně známé Žížale obecné nemohou žít v normální půdě, neboť by došlo k opotřebení trávicí soustavy a následnému úhynu žížaly. Díky tomu, že jsou tak žravé, tak také potřebují neustálý přísun potravy a neuživí se z běžné půdy.
Postup zakládání vermikompostu:
- Pořízení domácího vermikompostéru nebo výroba zařízení vhodného pro chování žížal v domácnosti, případně příprava kompostéru pro chov žížal na zahradách.
- Příprava vhodné prostředí pro chov žížal
- Na dně vermikompostéru musí být malé dírky, které budou sloužit pro zajištění odtoku vody, aby nedošlo k převlhčení půdy a následnému utopení žížal. Tudíž musíme pod kompostérem zajistit nádobu na odkapávání přebytečné vody, tato tekutina se nazývá žížalí čaj a slouží jako přírodní hnojivo pro rostliny.
- Na dno vermikompostéru umístíme vrstvu z kokosového vlákna, případně natrhané noviny, nebo natrhané kartony od vajec, tato vrstva bude sloužit jako provzdušnění u dna při začátku kompostování, která zabrání úhynu žížal z důvodu přílišné vlhkosti.
- Na vrstvu z kokosového vlákna nebo natrhaného papíru nasype vrstvu vhodné zeminy, která bude sloužit jako první útočiště pro vaši násadu žížal, nejvhodnější je použít přímo zakoupený substrát pro založení vermikompostu, neboť se jedná o přirozené prostředí pro žížaly.
- Zakoupení násady kalifornských žížal, zajištění co nejrychlejšího přesunu žížal z přepravní krabičky do vašeho kompostéru, právě do vrstvy zeminy, kterou už máte připravenou.
- Na vrstvu zeminy začneme postupně přidávat bioodpad, žížaly se budou postupně přesouvat mezi zeminou a bioodpadem a uvidíte, jak bude odpad postupně slehávat a ubývat.
- Zajistíme vermikompostér víkem, hned z několika důvodů, žížaly jsou totiž fotofóbní živočichové, to znamená, že mají strach ze světla a nevylézají na povrch ve dne. Dalším důležitým důvodem jsou octomilky a další domácí živočichové, kteří by měli díky kompostéru přímý zdroj potravy a snadno by se množili, čemuž zabráníme právě správným uzavřením vermikompostéru z vrchní strany.
- Ze začátku bych doporučil přidávat žížalám odpad z domácnosti po menších dávkách a nakrájené na menší kousky, trvá totiž nějakou dobu, než se žížaly namnoží do požadovaného množství, které bude schopné zpracovat všechen domácí odpad. Takže je vhodné dávky postupně zvětšovat, podle toho jak rychle bude předchozí bioodpad ubývat. Tento proces může trvat několik týdnů až měsíců, pokud chcete urychlit čekání, tak je vhodné zakoupit více násad kalifornských žížal, které rovnou zvládnou spořádat větší množství odpadu.
- Do domácích vermikompostérů doporučujeme přidávat zhruba 2 polévkové lžíce minerální směsi pro chov kalifornských žížal jednou za měsíc, posypáním vrchní vrstvy odpadu v kompostéru. Podpoříte tak rozmnožování kalifornských žížal, jejich růst a zrychlíte celkový proces kompostování. Nedostatek minerálů ve vermikompostéru se po čase projeví sníženou aktivitou kalifornských žížal, které se budou pomaleji množit a budou znatelně drobnější. Proto je velmi důležité přidávat do kompostéru minerály v přírodní podobě. Toto balení obsahuje ideální mix potřebných minerálů a bakterií, které taktéž napomáhají kompostování a zvyšují tak kvalitu výsledného kompostu.